Однією з причин, чому радари на ракетному крейсері «Москва» не «побачили» запущену з моря ракету «Нептун», могла стати оманлива комбінація, можливо навіть за участю «Байрактара». Про це пише Кріс Оуен, дослідник проблем військового флоту, у своєму мікроблозі в «Твіттері». «Тексти» коротко наводять його бачення обставин «загибелі» «Москви».
Якщо ймовірне затоплення крейсера «Москва» підтвердиться, то він стане найбільшим військовим кораблем, втраченим з часів Другої світової війни. До цього такий статус був у аргентинського «Генерала Бельграно», потопленого Королівським флотом Великобританії у 1982 році.
Крейсер мав велике військове значення як платформа для протиповітряної оборони та ракетного бомбардування наземних цілей. В разі повної втрати, його фактично неможливо замінити. По-перше, це єдиний корабель свого класу, побудований в Україні у 1979 році. По-друге, Росія не може перекинути військові кораблі з інших місць, оскільки Туреччина закрила Босфор.
З перших звітів про операцію можна зробити висновок про блискуче ефективне поєднання тактики, стратегії та використання українцями власних можливостей у поєднанні з усвідомленням слабких сторін Росії.
За попередніми даними, удар стався під час шторму. З одного боку, це мало б ускладнити політ, але також допомогло приховати активність на березі від спостереження.
Повідомляється, що українці використали безпілотник Байрактар ТВ-2, щоб відвернути увагу Москву. У морському флоті їх можна використовувати для пошуку ворожих кораблів і передачі позицій береговим ракетним батареям, а також для здійснення прямих атак з використанням власного корисного навантаження.
Є ймовірність, що українці використовували ТВ-2 для ідентифікації та націлювання на «Москву» для батареї «Нептун». Або це міг бути жертовний пішак, щоб відвернути увагу крейсера. Не можна виключати і обидва варіанти одночасно.
Як росіяни не побачили «Нептуни», що летять в їхній бік? «Москва» має/мала єдину головну радіолокаційну систему протиповітряної оборони — фазовану решітку 3П41 «Волна» для наведення ракет С300. Проблема в тому, що вона має кут огляду лише 180 градусів.
Покриття на 360 градусів забезпечується 3D-радаром повітряного пошуку великої дальності MR-800 Восход для ракет SA-8. Але цілком імовірно, що під час шторму він не зміг відрізнити «Нептуни», які ковзають над поверхнею моря, від хвиль.
Тож цілком імовірно, що українці цілеспрямовано змусили «Москву» направити свій найкращий радар у неправильному напрямку, а «Нептун» прокрався під прикриттям інших радарів. Дуже розумний хід.
Щодо «Москви» — росіяни кажуть, що крейсер загорівся, а екіпаж (вцілілий?) евакуювали. Відсутність екіпажу означає відсутність контролю за пошкодженнями, а це означає нестримну пожежу.
Щонайменше, він вигорів до ватерлінії, якщо насправді не затонув. Звіти свідчать про те, що перед евакуацією він сильно накренився, тому можливе було потрапляння води в трюми.
У будь-якому випадку, повна втрата «Москви» як військового активу дуже імовірна. У дядька в Кремлі сьогодні дуже поганий день.
Джерело: texty.org.ua